Kontakta oss

Besöksadress

 

Elevverket/Danderyds Enskilda skola AB

 

Elevverket Låg (F-klass-åk 3)

Emblavägen 10

182 67 Djursholm

 

Elevverket Mellan (åk 4-6)

Danderydsvägen 4 C

182 68 Djursholm

 

Telefon

 

Skola Låg         08 753 13 03

Skola Mellan     08 753 13 02

Fritidshemmet (F-klass-åk 2)  070 422 68 36

Fritidsklubben (åk 3-6) 08 753 13 02

 

 

Rektor

 

Cilla Collman, rektor                           cilla@smaelev.se                              070 422 68 32

Håkan Melin, bitr. rektor                     hakan@smaelev.se                           070 422 68 50

 

Skolintendent

 

Caroline Raxell, skolintendent              caroline.raxell@smaelev.se           070 382 20 95

kö och placering

 

Administration

 

Gunilla Bergo, skoladmin.                    gunilla@smaelev.se                      08 753 13 02 

 

Huvudman

 

Charlotte Engdahl                               charlotte@smaelev.se                     070 992 70 48

Cilla Collman                                      cilla@smaelev.se                            070 422 68 32

 

 

Policy gällande tillgänglighet

 

All personal på skolan har egna mailadresser (förnamn.efternamn@elevverket.se) och grundprincipen är att alla mail besvaras inom 24 timmar på vardagar. Det går även bra att ringa till skolan.

 

Vi ber er att inte kommunicera med skolans personal via deras privata mail eller privata telefon för att möjliggöra ostörd återhämtning på fritiden.  

 

 

Lärare:

 

Elevverket Låg

 

Tina Von Schoultz, F-klass                    forskoleklassen@elevverket.se

Felicia Grufman, åk 1F                          felicia.grufman@elevverket.se

Åsa Lindborg, 1Å                                  asa.lindborg@elevverket.se

Erika Adin, åk 2E                                  erika.adin@elevverket.se

Chantal Jamous, åk 3C                          chantal.jamous@elevverket.se

Alice Nordin, åk 3A                               alice.nordin@elevverket.se

 

 

 

 

 

Elevverket Mellan

 

Lilian Eriksson, åk 4L                             lilian.eriksson@elevverket.se

Susanna Westberg åk 5S                         susanna.westberg@elevverket.se

Johan Levén Elfving, åk 6J                     johan.elfving-leven@elevverket.se

 

 

 

Speciallärare

 

Marina Jacobsson, spec. lärare                       larlabbet@elevverket.se

  

 

Idrott/musik/bild/HKK/Textil

 

Darko Maric, idrott                                           idrott@elevverket.se

Johanna Gard, musik (Mellan)                         johanna.gard@elevverket.se  

Paula Ekström, musik (Låg)                             paula.ekstrom@elevverket.se

Christer Rydeborn bild, HKK, textil (mellan) christer.rydeborn@elevverket.se

 

 

Moderna språk

 

Adrian Bayardo Lacayo (spanska)                         adrian.lacayo@elevverket.se

Janet Lindström (tyska)                                          janet.lindstrom@vrg.se

 Helene Karlsmo (franska)                                     hakan@smaelev.se

 

 

Fritidspersonal

 

Adrian Bayardo Lacayo Ansvarig fritids   adrian.lacayo@elevverket.se

Karolina Gylesjö                                        karolina.gylesjo@elevverket.se

Jens Somnell                                              jens.somnell@elevverket.se

Ann-Charlotte Krafft                                 ann-charlotte.krafft@elevverket.se

Gunilla Bergo                                            gunilla@smaelev.se

Alexandra Wierzejska                               alexandra.wierzejska@elevverket.se

Martin Larsson                                          martin.larsson@elevverket.se 

Henning Eriksson                                      henning.eriksson@elevverket.se

Philippa Örnjäger                                      philippa.ornjager@elevverket.se

 

Kök

 

Ouime Betts (Låg)                                    ouime.betts@elevverket.se

Pekka Sjöblom (mellan)                           husfar@elevverket.se    

 

 

Elevhälsa

 

Gunilla Serlén Ulvenäs                            skolskoterskan@elevverket.se  070 547 65 84

 

  • Jämn vecka, måndag på Låg från klockan 08.00.
  • Udda vecka, måndag på Mellan från klockan 12.00.

 

Ulrika Järpemo Nykvist, Skolläkare        skolskoterskan@elevverket.se (skriv namn i ämne)

Skolkurator. Tjänsten skaffar skolan vid behov av Te Crea Care.

 

 

I det fall ni upplever att ert barn har behov av att träffa skolpsykologen eller vår kurator så meddelar ni bitr. rektor eller rektor.